Dla początkujących w Linuksie i tych trochę zaaansowanych. Przemyślenia, wskazówki i porady... a czasem po prostu coś przyjemnego.
Blog > Komentarze do wpisu
Konsola - wstęp, czyli dlaczego warto

Kategorię, w której zamierzam tworzyć artykuły przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę z Linuksem, rozpocznę od przybliżenia podstaw Tego, Co Odstrasza Początkujących - trybu tekstowego, który potocznie nazywać będę konsolą.

Na forach zdarzają się wpisy osób, które albo nie chcą/nie umieją używac konsoli, albo bardzo słabo sobie z tym radzą. Cóż, należy to powiedzieć wprost: można używać Linuksa nigdy nie dotykając konsoli, ale (biorąc pod uwagę fakt, że opanowanie absolutnych podstaw jest nietrudne) jest to odbieranie sobie możliwości sprawnego zarządzania systemem i identyfikacji potencjalnych błędów.

Czym zatem jest konsola? Mówiąc najprościej (i, umówmy się, zwyklemu użytkownikowi taka definicja wystarczy), jest to tekstowy tryb pracy w systemie operacyjnym. Przekazujemy polecenia wpisując komendy z klawiatury i w określony sposób (ekran, głośniki, drukarka...) odbieramy wynik. Więcej wiedzieć nie potrzeba - ale oczywiście można, pewnie docelowo popełnię jakiś tekst dla bardziej zainteresowanych tematem.

Dlaczego warto jej używać?

1. To potężne narzędzie
Dla człowieka nawykłego do wyskakujących z każdej strony mrugających obrazów, ikonek i całej funkcjonalności związanych z tradycyjnymi środowiskami graficznymi, konsola może wyglądać jak relikt; w rzeczywistości jednak konsola jest bardziej potężnym narzędziem niż środowisko graficzne: z konsoli jesteśmy w stanie zrobić wszystko, ze środowiska graficznego - tylko to, do czego graficzny interfejs (okienko albo inne cudo) przygotował nam programista. Dotyczy to zarówno administracji systemem, jak i poszukiwania źródeł napotkanych błędów.

2. Jest szybsza niż myszka
Brzmi dziwnie, ale to prawda. Dla osób, które potrafią pisać szybko na klawiaturze, jest to oczywiste - wiele rzeczy można o wiele szybciej wypisać niż wyklikać. Dobrze umiejscowiony skrót klawiszowy odpowiadający za uruchomienie konsoli może tylko sprawę przyspieszyć. Niemniej jednak, osoby piszące nieco wolniej, również będą w stanie efektywnie (i wielokrotnie szybciej niż klikając) używać klawiatury.
Dodatkowo (dzięki, ramarren!), w przypadku, gdy szukając określonych danych musimy posiłkować się pomocą innych (np. przez forum), konsola zyskuje dodatkowy, ogromny plus: łatwiej jest napisać komuś konkretne polecenie, niż rozpisywać się o tym, jak doklikać się do jakiegoś parametru i jak go potem zmienić. Działa to też w drugą stronę: wklejenie gotowego polecenia i klepnięcie "enter" jest dużo szybsze niż "doklikiwanie" się do czegoś przy jednoczesnym zczytywaniu kolejnych kroków z forum.

3. Jest przyjemną alternatywą
Powiem szczerze, że mnie praca w konsoli bardzo uspokaja - i zapewne nie tylko mnie; wiadome jest, że spokojne, jednostajne tło, z którego nie wyskakują powiadomienia i inne błyszczące obrazki, bardziej sprzyja spokojnej, przyjemnej pracy. Wielokrotnie warto zrezygnować z wygody i potrzebny plik czy stronę internetową (sic!) przeglądnąć właśnie w trybie tekstowym. Bez graficznego edytora czy tradycyjnej przeglądarki.

W następnej części pojawią się podstawy poruszania się w trybie tekstowym, tymczasem, podsumowując niniejszy artykuł, powtórzę: w Linuksie można pracować bez konsoli, jednak znajomość (choćby podstaw!) zwróci się szybciej, niż można przypuścić.

czwartek, 19 listopada 2009, hipek01

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/11/19 17:40:39
Dodatkowa zaleta: łatwiej napisać serię poleceń do przeklejenia niż tłumaczyć, jak znaleźć opcję gdzieś głęboko w GUI'u. Sporo porad dla Windowsa kończy jako seria zrzutów ekranu, co jest tylko marnowaniem czasu i łączy.
-
hipek01
2009/11/19 18:39:04
Ramarren, dzięki za podpowiedź, już uzupełniłem notkę :)