Dla początkujących w Linuksie i tych trochę zaaansowanych. Przemyślenia, wskazówki i porady... a czasem po prostu coś przyjemnego.
Blog > Komentarze do wpisu
Radeon HD4650 kontra Mandriva 2010 - górą nasi!

Jeśli chcesz trafić wprost do opisu konfiguracji karty graficznej, kliknij tutaj.
If you're an english speaking person, and you somehow landed on this blog, follow this link to get the solution.

Muszę się przyznać, że wczoraj opadło mnie zwątpienie, gdy po raz kolejny spróbowałem zainstalować sterowniki i po raz kolejny zakończyło się to błędem. Jakby nie patrzeć, komputera potrzebuję na co dzień i nie po to kupowałem mocną kartę graficzną, żeby korzystać ze sterownika, który wykorzystuje (jak się okazało) 6,67% jej możliwości. Zacząłem rozważac powrót do Ubuntu (tam grafika dała się skonfigurować) albo sprawdzenie innych dystrybucji. Gdy jechałem wczoraj do domu, by wprowadzić ostatnie zmiany, jakie mi podpowiedziano, miałem w kieszeni pendrive z instalką openSUSE.

Koniec końców - udało się! Jak? - zaraz opiszę. Wyjątkowo mnie to cieszy, bo ani nie chciało mi się instalować nowej dystrybucji i przechodzić znowu przez wszystko od początku, ani nie chciało mi sie rezygnować z Mandrivy, która ma w sobie coś, co bardzo sobie cenię: świetną społeczność. Opieram się tylko na porównaniu Ubuntu - Mandriva (w przypadku Ubuntu, jak to już pisałem, ciężko o pomoc), ale nie zamierzam dalej szukać; jestem człowiekiem, który znalazłszy coś, co mu odpowiada, nie szuka dalej, by sprawdzić, czy nie ma czegoś innego, co może mu odpowiadać bardziej. Na forum Mandrivy nie zdarzają się wątki (oczywiście w przypadku poprawnego zadania pytania), które zostają bez rozwiązania - nie trafiłem jeszcze na wątek bez odpowiedzi, lub zakonczone zdaniem "To nie będzie działalo, daj sobie spokój". I na tym najbardziej mi zależy: wolę mieć system, który (jak mówią niektórzy) spisuje się nieco gorzej niż inne, ale mieć za to zapewioną uprzejmą i kompetentną pomoc.

Teraz - do dzieła! Krótka opowieść w punktach o tym, jak można skofigurować kartę graficzną ATI Mobility Radeon HD4650 dla Mandrivy 2010.
Tutaj bezpośredni link do wątku, w którym szukaliśmy rozwiązania, autorem jego jest w większości meth29 (jeszcze raz wielkie dzięki!).
Na początek standardowo: nie daję gwarancji, że to zadziała u Ciebie, wykonujesz to na własne ryzyko, bla, bla, bla...
Gdyby coś się zepsuło (wprowadzasz zmiany, system wiesza się przy ładowaniu środowiska graficznego): uruchamiasz Mandrivę w trybie bezpiecznym (safe mode), podmieniasz (np. za pomocą vi) w pliku /etc/X11/xorg.conf wartość Driver "fglrx" na wartość którą miałeś pierwotnie ("ati" lub "vesa") - najlepiej zapamiętaj, jaka wartość widniała w tym pliku zanim rozgrzebałeś.

1. Spróbuj zainstalować niewolny sterownik za pomocą XFdrake: uruchom program z konsoli, kliknij na nazwę swojej karty graficznej i w nowym oknie kliknij "ok". System podpowie Ci, że istnieje zamknięty sterownik i zapyta, czy chcesz go użyć. Klikasz OK, reboot.
2. Jeśli to nie pomoże:
2.1. Usuwasz stare nośniki: urpmi.removemedia -a
2.2. Instalujesz z tej strony nowe nośniki:
Klikasz w nazwę (Add Official medias, Add PLF medias, Add EduMandriva medias, Add MiB medias), zaznaczasz otwórz za pomocą i klikasz OK. (Czasem trzeba próbować po kilka razy, może zdarzyć się potrzebny restart).
2.3. Aktualizujesz system: urpmi --auto-update
2.4. Usuwasz stare sterowniki:
- Dla każdego pakietu wykazanego przez polecenie rpm -qa | grep fglrx wykonujesz rpm -e (najłatwiej wpisać rpm -e pakiet1 pakiet2 pakiet3...)
2.5. Uruchamiasz XFdrake i instalujesz sterownik tak, jak w punkcie 1. Restart.

Jeśli powyższe nie pomoże, przeglądnij wątek, który załączyłem wyżej, znajdziesz tam kilka innych rozwiązań, które u mnie nie pomogły, lecz u Ciebie mogą pomóc. W ostateczności oczywiście - pytaj na forum. Powodzenia!

How to configure graphic card ATI Mobility Radeon HD4650 for Mandriva 2010

First of all: I don't give any warranty, that tips below will work on your computer, you perform everything on your own risk, blah, blah, blah... Author of this is (mostly) meth29 of polish Mandriva forum.

If anything spoils (e.g. graphic environment doesn't load, system halts/claims an error): boot Mandriva in safe mode, edit (fx. using vi) /etc/X11/xorg.conf, changing the value in "Driver" from "fglrx" into "ati" or "vesa", whatever worked for you (better check previous value before you do any mess).

1. Try to install non-free driver using XFdrake: run if from terminal, click on graphic card's name, system would give you a hint, that there is a non-free driver, and if you would like to install that one - click OK, reboot.
2. If that wouldn't help
2.1. Remove old media: urpmi.removemedia -a
2.2. Install new media from this site:
Click its name (Add Official medias, Add PLF medias, Add EduMandriva medias, Add MiB medias), tick "open using..." and press ok. (You may need to try more that once, maybe even reboot. Try.).
2.3. Update system: urpmi --auto-update
2.4. Remove old drivers
- For each package shown by command rpm -qa | grep fglrx perform rpm -e (best way is to do rpm -e package1 package 2 package3...)
2.5. Run XFdrake and install driver the same way as in "1" above.

If that doesn't work for you, go to Mandriva forum and try to ask. Good luck!

piątek, 27 listopada 2009, hipek01

Polecane wpisy

  • Freetalk, klient jabbera pod konsolę

    Jak pewnie wiadomo, bardzo lubię tryb tekstowy. Z tego też powodu rozpocząłem poszukiwania konsolowego klienta Jabbera. Pierwszym z nich był Freetalk - starszy,

  • SVN czyli zbawienie programistów

    Ostatnio miałem (nareszcie) okazję zacząć pracę z SVNem. SVN, czyli system wersjonowania plików, to przyjemne cudo, które pozwala zarządzać zmienianymi plikami

  • Pobudka! - czyli gdzie jestem i dlaczego tam.

    Trzask! I nagle okazuje się, że minęły już trzy tygodnie od napisania tu ostatniej notki. Co począć: służbowo i prywatnie jestem bardzo zajęty i nie mam czasu n

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: